2. Nasz dzień

Nasz dzień

Ramowy rozkład dnia w Miejskim Przedszkolu Nr 7 w Częstochowie

Ramowy rozkład dnia opracowano z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny nauczania, wychowania i opieki, potrzeb, zainteresowań i uzdolnień dzieci, rodzaju niepełnosprawności dzieci oraz oczekiwań rodziców. Treści Podstawy programowej realizowane są w godzinach pracy placówki tzn. w MP7 w godzinach 6:00 – 16:30, a w oddziałach MP7 w godzinach 6:30 – 16:00.

6:00 – 8:00

● Schodzenie się dzieci;

● Zabawy kierowane i niekierowane wyzwalające aktywność dzieci w różnych sferach rozwojowych;

● Zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, rozwijające aktywność twórczą i ekspresję;

● Działalność plastyczno – techniczna, gry stolikowe, układanie puzzli, zabawy  w kącikach tematycznych;

● Praca indywidualna z dzieckiem korygująca deficyty dziecka oraz rozwijająca jego uzdolnienia.

8:00 – 8:30

Zabawy ruchowe lub ćwiczenia poranne kształtujące prawidłową postawę ciała;

● Poranki daltońskie: organizacja zabawy, nauki i wypoczynku w przedszkolu oparta na rytmie dnia, wybór obowiązków i zadań dla dzieci;

● Czynności higieniczno – porządkowe, przygotowanie do śniadania.

8:30 – 8:45

Dezynfekcja szatni i ciągów komunikacyjnych oraz każdorazowo po wejściu lub wyjściu dzieci z przedszkola.

8:30 – 9:15

Śniadanie – celebrowanie posiłku. Kształtowanie samodzielności, nawyków higienicznych i kulturalnych podczas spożywania posiłku.

9:15 – 10:15

● Zajęcia dydaktyczne realizowane według założeń podstawy programowej oraz przyjętego programu wychowania przedszkolnego. Zajęcia z dominacją następujących aktywności:

-          językowej i plastycznej (poniedziałek)

-          językowej i muzycznej (wtorek)

-          matematycznej  i ruchowej (środa)

-          językowej i muzycznej (czwartek)

-          plastycznej i ruchowej (piątek);

● tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym.

10:15 – 10:30

● owoc lub warzywo.

10:30 – 12:00

● pomoc psychologiczno-pedagogiczna w zakresie rozwijania kompetencji językowych;

● spacery i wycieczki: zabawy badawcze, obserwacje przyrodnicze w najbliższym otoczeniu przedszkola;

● zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym;

● realizacja tygodniowych zadań zaplanowanych przez dzieci, wynikających  z wdrażania koncepcji Planu Daltońskiego;

● zabawy przygotowujące dzieci do nabywania umiejętności pisania i czytania;

● wspieranie działań twórczych dzieci poprzez kontakt ze sztuką, muzyką i literaturą;

● przygotowanie do obiadu: wdrażanie do samoobsługi.

12:00 – 12:30

● obiad – celebrowanie posiłku. Realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami, kształtowania samodzielności, nawyków higieniczych i kulturalnych podczas spożywania posiłku.

12:30 – 14:30

● poobiedni odpoczynek: słuchanie muzyki relaksacyjnej, literatury dziecięcej czytanej przez nauczyciela;

● zabawy kierowane i niekierowane: zabawy dydaktyczne, konstrukcyjne, manipulacyjne, dywanowe i kołowe ze śpiewem, swobodne zabawy dzieci     w kącikach zainteresowań;

● praca indywidualna z dzieckiem (grupą dzieci) utrwalająca wiedzę i umiejętności,  o charakterze stumulująco – kompensacyjnym, wychowawczym, rewalidacyjnym oraz praca z dzieckiem zdolnym.

14:30 – 15:00

● podwieczorek - celebrowanie posiłku. Realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami, kształtowania samodzielności, nawyków higieniczych i kulturalnych podczas spożywania posiłku.

15:00 – 16:30

● zabawy podejmowane z inicjatywy dzieci: grafomotoryczne, plastyczne, muzyczne, gry stolikowe, układanie puzzli;

● praca z dzieckiem o indywidualnych potrzebach edukacyjnych i rozwojowych;

● czynności higieniczno – porządkowe;

● rozchodzenie się dzieci.

16:30 – 17:00

Dezynfekcja przedszkola.