Kto dba, ten ma ... zdrowe zęby

Kto dba, ten ma... zdrowe zęby

Wbrew powszechnej opinii, posiadanie białych, zdrowych zębów nie jest zagwarantowane jedynie czynnikami dziedzicznymi albo troską o zęby stałe, ale dbałością o właściwą pielęgnację jamy ustnej już od pierwszych dni życia człowieka. Początkowo o higienę wnętrza ust troszczą się opiekunowie malucha; po 10 roku życia dziecko powinno już samodzielnie dbać o prawidłowe mycie zębów.

O czystość jamy ustnej dba się w różny sposób, zależnie od wieku i samodzielności.

  • Noworodki i niemowlęta do 1 r.ż. – po każdym posiłku lub słodkim napoju wnętrze buzi przeciera się wacikiem, gazą lub palcem owiniętym jałową ściereczką, umoczoną w rumianku lub przegotowanej wodzie. Należy szczególnie starannie przemyć zagłębienia przy dziąsłach. U starszych niemowląt można używać gumowej szczoteczki - znakomicie masuje dziąsła, a dziecko uczy się posługiwania tym przyborem.
  • Dzieci młodsze – początkowo czyszczenie zębów małą szczoteczką o miękkim włosiu bez pasty. Kiedy dziecko nauczy się wypluwać, należy zastosować pastę o obniżonej zawartości fluoru i w ilości odpowiadającej ziarnku grochu.
  • Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – mycie zębów odpowiednią dla nich pastą. Samodzielnie,
    ale pod nadzorem opiekuna, który powinien doczyścić ewentualne pozostałości.
  • Od 10 roku życia wzwyż – samodzielne, standardowe oczyszczanie wnętrza jamy ustnej, minimum dwukrotnie
    w ciągu dnia: po śniadaniu i przed snem.

Zęby należy myć ruchami wymiatającymi od dziąseł ku koronom zębów (powierzchnie policzkowe oraz wewnętrzne każdego zęba), a ruchami posuwistymi po powierzchniach żujących. Po oczyszczeniu szczoteczką, stosuje się nitkowanie: nitkę przesuwa się dokładnie wzdłuż ścianek przy szczelinie między zębami (ku górze, a następnie w dół), usuwając zalegające tam resztki. Na koniec należy wypłukać usta wodą i zastosować płukankę antybakteryjną oraz odświeżającą oddech.

 

Źródło: http://www.portaldentystyczny.pl/dziecko/warto_wiedziec/higiena/art5.html