Statystyki

  • Odwiedziło nas: 56945
  • Do końca roku: 99 dni
  • Do wakacji: 275 dni

Kontakt

42-208 Częstochowa

ul. Mireckiego 25a

Tel: 34 323-45-80

e-mail: mp07@edukacja.czestochowa.pl

WPŁYW AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA MASĘ CIAŁA

WPŁYW AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA MASĘ CIAŁA

 

Konsekwencją małej aktywności fizycznej i niewłaściwej diety jest narastanie częstości występowania nadwagi i otyłości już we wczesnym okresie życia. Jak wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji Zwalczania Nadwagi i Otyłości (International Obesity Task Force – IOTF, 2005 r.) wśród młodych Europejczyków (4-18 lat) 16-22% ma nadwagę lub otyłość, a wśród nich 4-6% to otyli.

Dotychczasowe badania wykazują, że najskuteczniejszą metodą walki z otyłością jest stosowanie odpowiedniej diety z równoczesnym zwiększeniem wydatkowania energii poprzez systematyczną aktywność fizyczną. Regularne jej wykonywanie powoduje zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej i zwiększenie beztłuszczowej masy ciała, zmniejszenie wielkości komórek tłuszczowych oraz zwiększenie ich wrażliwości na działanie insuliny.

Aktywność fizyczna, niezależnie od wpływu na masę ciała i tłuszczu, wpływa także na dystrybucję tkanki tłuszczowej w organizmie, powodując prozdrowotny typ jej kumulacji. Wykazano, że wykonywane systematycznie ćwiczenia fizyczne regulują występujące często w otyłości zaburzenia metaboliczne, powodują obniżenie stężenia insuliny we krwi przez wzrost wrażliwości tkanek na insulinę, a także wpływają na obniżenie we krwi poziomu lipidów (cholesterolu i triglicerydów).

Związek poziomu aktywności fizycznej z występowaniem otyłości jest zauważalny już u małych dzieci w wieku 4 lat. W badaniu ogólnopolskim wykazano, że wśród dzieci, które uczęszczały do przedszkoli i uczestniczyły w różnych zajęciach ruchowych, było znacząco mniej otyłych i z nadwagą w porównaniu do tych, które pozostawały w domach pod opieką mam lub babć.

 

Autorzy: prof. dr hab. Jadwiga Charzewska, dr Elżbieta Chabros