WPŁYW DIETY NA ROZWÓJ POZNAWCZY DZIECKA

WPŁYW DIETY NA ROZWÓJ POZNAWCZY DZIECKA

 

Glukoza

Do pracy mózgu niezbędna jest glukoza. Dlatego tak ważne jest regularne (4–5 razy dziennie) spożywanie pełnowartościowych posiłków. Udowodniono, że np. dzieci niespożywające pierwszego śniadania mają problemy z koncentracją uwagi w czasie lekcji.

Bardzo ważne jest, aby glukoza była dostarczana do organizmu stopniowo, a więc nie z produktów bogatych w cukry proste (jak słodycze, słodkie napoje), ale z węglowodanów złożonych, których źródłem są produkty zbożowe z pełnego przemiału (razowe pieczywo, razowe makarony, kasze, brązowy ryż). Z produktów bogatych w węglowodany złożone cukier uwalniany jest do krwi stopniowo i organizm może go dłużej wykorzystywać. Poza tym są one bogate w wiele cennych składników mineralnych i witamin.

Kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe n-3 (EPA i DHA) biorą udział w rozwoju centralnego systemu nerwowego oraz wpływają na prawidłową pracę i rozwój mózgu, poprawiają koncentrację. Ich najlepszych źródłem jest tłuszcz rybny (np. łosoś, makrela, dorsz) i roślinny (np. olej rzepakowy, lniany). Ważne jest również żywienie już w okresie płodowym i okresie karmienia. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią.

Witaminy i składniki mineralne

Dla dobrej pracy mózgu i układu nerwowego niezbędne są między innymi magnez, cynk, żelazo, witaminy z grupy B.

Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci. Największym źródłem żelaza jest czerwone mięso. Oprócz produktów zbożowych z pełnego przemiału dobrym źródłem pozostałych składników w diecie są warzywa, orzechy, nasiona roślin strączkowych, pestki dyni i słonecznika.

Witaminy z grupy B (zwłaszcza B6, B12 i foliany) przyczyniają się do optymalnego działania centralnego układu nerwowego, ponieważ pełnią  funkcje pomocnicze przy wytwarzaniu neuroprzekaźników. Badania przeprowadzone wśród szwedzkich 15-latków wykazały także pozytywną korelację pomiędzy spożywaniem z dietą kwasu foliowego (w szpinaku, brukselce, kalafiorze, brokułach, nasionach roślin strączkowych, pomarańczach i bananach) a osiąganiem lepszych wyników w nauce. Dieta bogata w kwas foliowy nie jest jednak, jak podkreślają autorzy, jedynym warunkiem osiągania sukcesów w nauce. Istnieje wiele czynników, które mają równie znaczący wpływ na wyniki w szkole. Jednym z nich jest prawidłowe odżywianie, które powinno być traktowane kompleksowo.

Lecytyna jest niezbędna do powstania jednego z neuroprzekaźników i wpływa na pamięć. Występuje w orzeszkach ziemnych, soi, siemieniu lnianym i kiełkach pszenicy.

Długotrwałe niedobory jodu prowadzą do niedoczynności tarczycy i powstawania wola. Zaawansowana niedoczynność tarczycy prowadzi natomiast do ospałości, spowolnienia umysłowego, obniżenia wydolności intelektualnej. U dzieci zaś jest przyczyną opóźnienia rozwoju fizycznego i psychicznego.

 

Autor: dr inż. Katarzyna Wolnicka